Ras

Poviedka +
Poézia

 

BAR STORY

FREDIE

Je sobota odpoledne venku krásně svítí slunko. Turisti vyrážej na venkov. Co nejdál od městské špíny a smogu. Stará dobrá příroda volá, já mam ale obsazeno. Beru posledních pár set a vyrážím ven. Asi zajdu navštívit andyho, to je barman v jedné špinavý putice na kraji města. Jo to není špatný nápad, už jsem ho dlouho neviděl.

ANDY

Sobota odpoledne. V 11 hodin jsem otevřel chvíli tu kryploval šéfik, ale pak se mu ozvala stará a teď už asi vyráží s autem nabouchaným fakanama někam za město. Dneska odpoledne je tu dost klídek. Ale do večera to nevydrží. Zatím tu mám jen nějaký dva typy, asi turisti. Vypadají jako by na někoho čekali. "Cink" kdo pak k nám kurva asi jde?

"Nazdar Fredie jak se pořád máš chlape?"

"čest andy, jojo nestěžuju si"

"cože jsi mě tu přišel navštívit?"

"no jo to víš, sobota odpoledne, nuda, tak jsem si řek zajdu za andym, pokecáme"

"to jsem rád, apoň se tady nebudu tolik nudit, co to bude k pítí hele?"

"no tak asi jedno pivko"

"čistě výjimečně, už ho vařim"

"co tvoje stará, jak to jde"

"no ta mrcha zdrhla asi před 2ma tejdnama z nějakym debílkem"

"zabít"

"starou nebo debílka?"

"oba a nejlíp najednou, hehe"

"koukám máš tu nějak prázdno"

FREDIE

Rozhlížím se po lokále a najednou vidím toho typa. Kurva já ho znám, ale odkud? Ježíši kdo to je? DO PÍČE, už si vzpomínám.
Nééé to neni možný. Do prdele

"hej, hej andy pojď sem na chvíli"

"jo, hned jdu"

.

.

"tak, co je?"

"hele vidíš toho typa, toho v saku?"

"jo vidím, nikdo jinej tady nejni vole"

" nojo,ja ho znám"

"no a? tak proč ho nepozdravíš?"

"nene, hele můžu ti vyprávět takovej příběh, jo?"

" jo klidně"

"já toho páska znám, byli jsme fakt kámoši, dřív. Chodili jsme spolu do klubů, na pivko. Vůbec jsem nevěděl jak se jmenuje, odkud je nebo tak, ale prostě skvělí kamoši víš co.

Jednou takhle odpoledne spolu jdeme na pivko do jedný zapadlý hospůdky. A tam to skončilo"

"a co jako?"

Mezitím do hospody vstoupí typ v saku a jeho 2 gorilky.

Andy jim nalejvá a vrací se k Frediemu, doposlechnout tu jeho storku.

"no máme asi tak druhý pivko a do hospy vleze nějakej mafianskej bossák, a s nim dva žaludi, víš co? Hlídací psi. Týpek vypadal nějak nervózně, dopijem, přijde pingl. On platí, tak mu říkám: "to už končíme jo?" a on něco šeptal tomu barmanovi, pak se naklonil ke mně a řek mi: "ztrať se odsud,nikdy jsme se neviděli" myslel jsem si, že si ze mě utahuje a tak sem ho poslal do píči a ať si ze mě nedělá prdel víš co? No a on na to: "Říkám ti vypadni kurva odsud, dělej" no tak jsem teda radši šel. No ale pár dnů na to otevřu noviny a tam píšou že ten den tam někdo odbouchl toho bosse. No a pak toho typa, asi za měsíc, možná za dva, potkám v jednom klubu, stojí tam u baru, popíjí. Tak jdu k němu, a víš co zdravim ho a čest jak se máš, a on jenom: "my se známe jo? nevzpomínam si" a tak říkám joo sorry asi sem si tě z někým splet. To je všechno."

"ty vole"

"hmm"

"co když je to nějakej zabiják, neměl bych zavolat poldy?"

"nevím, třeba to tenkrát v tý hospě střílel někdo jinej, a typoj jen ruplo v bedně, ser na to, my nejsme hrdinové co zatýkaj nájemný vrahy"

"asi máš pravdu, ale ta tvoje storka mě uplně vyděsila vole"

"zapomeň na to a dolej mi, je to tady dneska jak U Suchánků"

"no jo, furt kecáš tak nestíhám"

Když se Andy otočil k polici se sklem, týpek právě zmáčkl spoušť. Rána, řinčení skla, mozek na baru, nechápavý pohled dvou goril, stín probíhající dveřmi. Takhle vypadá mozek. Když utichly všechny ty zvuky, a nechápavé pohledy všech přítomných se sešli, ozvala se Fredieho hláška věnovaná gorilkám: "No hoši, jste asi bez práce, co?"