Komár na Skle Krátke pojednaňie o vírobkoch mliečnich
S ženskými je lepšie (ako bez nich)
Ja, cvok

 

S ženskými je lepšie (ako bez nich)

Úvod

Bola neskorá noc. Byt bol preplnený, doslova natrepaný tmou. Bolo to desivé. Cítil som sa tak osamelo ako asi nikdy predtým. Sediac na zemi uprostred veľkého neporiadku v niektorej z miestností som sa podopieral rukami, aby som nespadol. Bol som taký opitý, že som strácal rovnováhu, aj keď som ležal. Zaujímalo ma, koľko je hodín, ale sedel som k videu chrbtom a keby som sa otočil, určite by som sa povracal, tak som iba lovil v mysli, koľko bolo, keď som naposledy pozeral na hodiny, a potom som rátal, koľko asi odvtedy ubehlo. Jeden „panák”, druhý, tretí... Popred mňa sa tiahla ťarbavá silueta, ktorá obtiažne, ale pravidelne prepletala štyrmi nešikovnými labami. Požiadal som môjho psa, aby mi zistil presný čas, ten sa však len „dohrnul“ ku mne a oblizol mi líce. Bolo to otrasné, nepríjemné a neviem čo ešte, ale prudké pohyby som robiť nemohol, tak som len sedel a znášal utrpenie. Odrazu sa mi začalo triasť vrecko na nohaviciach. Keď som to zbadal, prišlo mi to veľmi smiešne a tak som fascinovane sledoval zaujímavý úkaz. Potom to prestalo a začalo niečo zvoniť. Chvíľu som premýšľal, čo to asi je, no vzápätí som si akosi dal dokopy súvislosti a dokonca som si aj domyslel, prečo sa mi triaslo vrecko.
- Áno? – zaspieval som do telefónu pevnej linky.
- Ako to, že mi neberieš mobil? Ty oň asi chceš prísť, však? – bola to mama. V tej chvíli som dostal taký impulz energie ako nikdy, rýchlo som vypäl všetky sily k tomu, aby som dokázal na jej otázky zmysluplne odpovedať.
- Eh... áno? Totiž, nie. Chcel som povedať nie. Hej, to je to slovo, nie. -
- Prečo si mi nezdvihol mobil? Máš tam dievča? Ak tam máš dievča, zarazím ťa do zeme, počuješ? -
- Áno. Totiž nie – nemám tu dievča. – nie, nemám tu dievča, zopakoval som si v duchu a pri spomienke na dnešný, vlastne už včerajší večer som zosmutnel.
- A ako to, že si tak neskoro hore? Ha?! -
- Č-čakal som na tvoj telefonát? – spýtal som sa a hútal som, či som nepovedal hlúposť.
- Čože? -
- Čože? A prečo mi voláš o... (uprel som pohľad na video, ale ako si som mal z tých dvoch metrov problém nájsť, kde to má displej, z čoho mi okamžite vyplynulo, že nemám okuliare) dokelu. – skríkol som.
- Čo? Aké dokelu? Je pol štvrtej ráno, padaj do postele, lebo ťa vyplieskam cez telefón! -
- Dobre. – zahundral som a dal som ten najodpornejší tón hlasu aký poznám. V slúchadle sa ozvalo prasknutie. Zložila. Chvíľu som len tak sedel a čakal, čo bude, no a potom mi prišlo zle, tak som sa rozbehol k záchodu. V ďalších udalostiach mám trochu nejasno, ale snívali sa mi dosť nepríjemné sny, hej, to si pamätám. Bolo to strašidelné a potom tam niečo začalo strašne búchať a vyzváňať. TRESK, TRESK, a potom som precitol. Sedel som na zemi, hlavu som mal opretú o ľavé plece, ktoré spočívalo na záchodovej doske, a ľavú ruku som máčal v záchodovej mise. Niekto pri dverách zvonil a klopal, skôr trieskal ako klopal. Avšak napriek tomu, že trieskal, bolo zjavné, že trieskal celkom nežne, tak s citom. Očividne tušil, že som doma, pretože sa vytrvalo dobíjal do bytu, napriek tomu, že mi trvalo skutočne dlhú chvíľu, kým som sa dotackal k dverám do bytu. Hoci je to asi meter dlhá cesta, absolvoval som ju za rekordne najdlhší čas. Kým som „tam” dorazil, neskutočne veľa som premýšľal: čo sa včera stalo; ako som sa dostal na záchod; kto to dočerta zvoní; aký bol včerajší večer; prečo nič neviem; kto to dočerta zvoní – Už idem!!! - ; bolo to včera dobré alebo nie; kto to zvoní... nazrel som cez priezor, ale stále som nemal okuliare a nevidel som, kto tam je. Vedel som len, že ten človek je jeden. Alebo stoja viacerí za sebou, čo je trocha nelogické. Otvoril som dvere a zhíkol by som prekvapením, keby som si bol istý, že sa nepovraciam. Posledný človek, ktorého by som tu čakal.

Ako som netušil čo ma čaká

- Maroš, kedy už vyrastieš? – položil som mu filozofickú otázku. Bol to na prvý pohľad normálny pätnásťročný chlapec, ktorý sa normálne vyvíja a všetko v jeho živote je také...hm, normálne. Iba jeho hlava mala taký zvláštny tvar, pripomínala futbalovú loptu. Avšak kto ho poznal čo i len trocha, vedel, že toto vôbec nie je normálny pätnásťročný chlapec so všetkým tým ostatným normálnym. Bolo to pätnásťročné dieťa. Na vyučovaní cez hodiny nevedel obsedieť na mieste, stále sa prechádzal po triede, čo mu už niektorý učitelia začali tolerovať, pretože za päť rokov, čo sme na boli gymnáziu, si už zvykli. No a cez prestávky zasa len sedel na stoličke, upieral pohľad do neznáma a sníval o tom, ako sa raz stretne s Bobom Marleyom a občas vykríkol niečo ako RASTAFA alebo podobný nezmysel.
- Neviem, nejako to hádam príde. – odvetil. To ma fakt dostalo. Vo chvíľach, keď som mal dobrú náladu, som sa zamýšľal nad tým, či by som mu mohol a vedel dajako pomôcť, ale vždy som to zavrhol (a dodnes si to nevyčítam), pretože o to sa už pár ľudí pokúsilo a vždy sa to skončilo rovnako. Sedel som na malej skrinke opretý o stenu a pozoroval, ako jeho zblúdená duša cestuje po triede, no vtom som si všimol, že niekto stojí vedľa mňa.
- Dávam mu päť rokov života. – povedal Kamil stojaci vedľa mňa.
- Eh? – všimol som si ho, - aha, no. Ako to vidím, strata Maroša nebude bolestivá ani pre tento svet, ani preňho samého. – skonštatoval som.
- Príliš filozofie, brácho, Maroš sa sám sebe už stratil. Pozri, zrovna sa hľadá na televízore. – A naozaj. Najprv bez pomoci rúk vyskočil na katedru, zakričal akýsi bojový pokrik a uprel pohľad do zaprášenej televíznej obrazovky, ktorá visela zo stropu. Usmial sa, zamračil sa a potom vydal neidentifikovateľný zvuk. Bol som svedkom toho, ako sa mu rozpadá život na kúsky, bol na prepadnutie z jedného, či dvoch predmetov a veľmi dobre vedel, že otec ho zabije. Bolo normálne, že blúdil po triede a hľadal niečo, čo tam určite nikdy nebolo, ale keď to robil teraz, videl som, ako sa so všetkým lúčil. Vedel, že ak prepadne, odíde na učilište a to sa nechcelo nikomu. Bolo mi ho ľúto, ale on si pomôcť nenechal, aj keby som mu pomôcť chcel. Nebol taký odvážny, bol hlúpy. V duchu som si uzavrel tému MAROŠ a zodvihol som sa.
- Idem do bufetu. Keby ma niekto hľadal. – oznámil som, - napríklad Oľga. – zamrmlal som pre seba a posmutnel som.
Áno, kto by to čakal, že človek taký mladý a taký perspektívny (haha) bude tak skoro brutálne ranený nezmyslom zvaným LÁSKA. Bolo to pekné ráno, hnal som sa do obchodu, aby som stihol kúpiť nejaké... dopekla, už ani neviem, prečo som sa tam tak náhlil. Vošiel som do poschodového SuperObchodu, ako si to s drzosťou hovorilo, hoci tam bolo všetko po záručnej dobe. Moje poschodie (stále si neviem spomenúť, po čo som šiel do obchodu) bolo piate, to úplne najvyššie, a tak som chcel ísť výťahom. Ten sa mi zatváral pred nosom, ale ešte som rýchlym stláčaním tlačidla akosi tie dvere otvoril. Stálo tam ryšavé dievča. Ale nie ryšavé, ako ryšavé, jej vlasy svietili, ba priam žiarili, ako keby v sebe väznili samo slnko. Mala olivovo zelené oči, ktoré ma rýchlo skúmali a krásne krojené pery. Na sekundu som stál ako obarený, rýchlo som sa však spamätal a vošiel dnu. Dvere výťahu sa zatiahli.
- Na ktoré ideš? – spýtal som sa potichu a tvrdo som sa jej pri tom zahľadel do očí. Musel som vyzerať katastrofálne, ale ja som vtedy vedel, že ju chcem.
- Na tretie. – odpovedal mi medový hlas, a čo ma udivilo, pohľad sa mi od nej vrátil späť. Usmial som sa, postavil sa vedľa nej, chvíľu som mlčal, ale potom mi to nedalo.
- Nepoznám ťa? – spýtal som sa. Ja viem, hlúpy trik, ale by ste sa divili, čo sa stalo.
- Neviem, zdáš sa mi povedomý. – začala hrať moju hru. Stále sme stáli vedľa seba a pozerali sme sa na dvere výťahu.
- Áno, už som ťa videl, určite. – začal som, - len si nepamätám, ako sa voláš. Ani kde bývaš. Ani tvoje číslo na mobil neviem. - dodal som a to už som nemal ďaleko od toho, aby ma moje táraniny nerozosmiali.
- To je celkom možné. – povedala a na konci vety bolo počuť, že sa usmieva. Otočil som sa k nej.
- Vieš, bol by som rád, keby si sa mi pripomenula. – povedal som.
- Som Oľga. – vyjachtala. Nedokázal som z nej spustiť oči, ani som si nevšimol, že výťah zastal.
- To bude moje poschodie. – prerušila ticho, - rada som sa ti pripomenula. – dodala a podala mi ruku. Na toto gesto som v duchu vykríkol od údivu, že čo je to za rozlúčku s človekom, ktorého stretne vo výťahu, ale navonok som nedal nič najavo, len som potichu vzdychol a chytil som ju za ponúknutú ruku. V tej chvíli som vedel, že už ju nechcem nikdy pustiť, ale ona pomaly uvoľnila nežný stisk a odišla. Dvere výťahu sa zavreli. Vtom som si všimol, že mám čosi v dlani. Roztvoril som ju a ležal tam malý papierik. Bolo na ňom telefónne číslo. V tej chvíli mi nič iné nenapadlo len veta:
- Kedy to stihla napísať? – stlačil som päťku a výťah sa pohol.
Doma som opäť pozrel na papierik a na číslo som zavolal. Bol tam len odkazovač (nenávidím, keď má človek odkazovač na mobile) a tak som zanechal akýsi tupý odkaz, len som povedal svoje číslo a kde bývam a potom som asi minútu niečo splietal. No a nič sa nestalo. Ani chýru, ani slychu po mojej Oľge a odvtedy som bol dosť nešťastný. A tak, ako som vychádzal z triedy, som si na ňu spomenul a skutočne ma to zarmútilo.
Nahodil som ľadovú tvár, ako som mal vo zvyku, keď som šiel po školskej chodbe, cigánskom gete, alebo keď som stretol niekoho, koho som stretnúť nechcel. Zvláštna škola, toto gymnázium. Medzi profesormi, ako aj medzi študentmi, sa tu našli najrôznejšie sorty ľudských pováh a zjavov, čo som si veľmi vážil, pretože inak by som na tej škole stratil aj to posledné zábavné. V radoch profesorov by ste našli všelijakých zakomplexovaných mužov v strednom veku, ktorí sú v škole veľkí kati a podajú si každého, kto má ich predmet „na háku“, a doma sú pod papučou. Alebo tých, ktorí v skutočnosti sami nerozumejú tomu, čo sa nám snažia vtĺcť do hláv. No a tí, ktorí im to všetko strpia: od bežných knihomoľov, ktorých nájdete na každej škole, až po vyšperkované charaktery satanistov, vampíristov, metalistov, hiphoperov a iných indivíduí, ktoré sa odlišujú len tým, či sa oddávajú marihuane alebo či holdujú chľastu. Tých mimochodom nájdete tiež v podstate všade, len v rozvojových mestách sú aj tí, ktorí zvládnu marihuanu aj alkohol naraz. Tá najlepšia voľba v meste medzi školami.
Aby som sa ale vrátil; kráčal som tak po škole a vtom ma niekto zdrapil za rukáv. Bol to Emil – hiphoper, marihuana.
- Ideme fotiť, ideme fotiť! – kričal tlmene.
- Čo? – hľadel som naňho tupo.
- Ide Zuza, ty pako, chápeš? – a lišiacky sa na mňa usmial.
- Aha. Zuza. – zamyslel som sa. To bola jedna tretiačka, ktorú si všetci chalani (vrátane mňa) všímali, pretože bola...hm, jednoducho... dajme tomu, že nosila celkom hlboký výstrih a dajme tomu, že bolo na čom nechať oči, a tak permanentne celé mužské osadenstvo školy (vrátane profesorov) „zabúdali“ svoje pohľady na jej výstrihu. Inak to bolo slušné dievča, celkom milé, hoci som ju až tak nepoznal. Medzitým už Emil vytiahol mobil s fotoaparátom a hnal sa dáko postaviť, aby ju mohol cvaknúť (no...ju, skôr niečo konkrétnejšie z nej) a nevyzeral pri tom nápadne. A hoci ona vedela, že sa na nej očami popásajú všetky tie prasatá (opäť vrátane mňa), všetci sa tvárili akože nič. Oprel som sa o veľký radiátor, čo bol pri hlavnom vchode a s úsmevom som pozoroval, ako sa Emil „šteloval“. V takýchto situáciách sme vždy všetci zainteresovaní (väčšinou rovnaká partia) mali vo zvyku rozosmiať sa a teraz tomu nebolo inak. Emil, celý červený od toho, ako sa pokúšal nesmiať sa, stál opretý o stenu a v ruke držal mobil pripravený uloviť korisť.
- Už ide, haha, už ide!!! – vzrušoval sa, keď sa objavila v chodbe. Pozorne som sledoval, ako sa blíži, a asi prvýkrát v živote som je nečumel na prsia, ale pozorne som sledoval, čo vyvedie môj kumpán. Hoci od tejto akcie som sa dištancoval, bol som zvedavý, čo sa mu podarí. Keď trocha vyšla z tmy chodby a uvidel som jej do tváre, všimol som si, ako sa najprv pozrela na Emila, trasúceho sa v záchvate duseného smiechu, a potom uprela pohľad na mňa. Pozeral som jej priamo do očí a uškŕňal som sa. Prešla okolo Emila a nič sa nestalo. Úškrn mi z tváre zmizol, zozadu jej asi výstrih neodfotí (minisukňu nemala...), ale v okamihu sa uskutočnil ten najdebilnejší pokus o odfotenie ženského poprsia, aký som kedy videl. Emil sa pustil rýchlou chôdzou za ňou stále sa potichu smejúc, a keď bol na jej úrovni, namieril jej popred tvár fotoaparát na hruď a cvakol. S otvorenými ústami som pozoroval, ako sa Zuza zastavila, vynadala Emilovi do úchylov, prasiat, imbecilov a podobných živočíchov a jednu mu vlepila. Emila to vzalo viac, ako som očakával. Stál hľadel po nej, ako sa strácala v tmavej chodbe, ani nežmurkol, ani nedýchal. Podišiel som k nemu, vzal som mu mobil z ruky, vtedy prvýkrát odtrhol zrak od postavy miznúcej za rohom, a pozrel som sa na displej. To, čo som videl ma brutálne rozosmialo.
- Chalan, ty si chudák! Ten najúbohejší chudák na tejto škole! – zvolal som a ukázal som, čo sa mu podarilo odfotiť. Rozrehotal sa aj on.
- No, dosť sa mi triasli ruky, no keď už mi strelila, tak som dúfal, že to bude stáť za to. – odvetil a vzápätí vymazal z telefónu rozmazanú fotografiu podlahy a kolena.
- Mal si dať ten mobil bližšie, keď už si spravil takú hlúposť. – poradil som mu.
- Nabudúce si na rade ty. – upozornil ma a stratil sa. Áno nabudúce ja, pomyslel som si a to som ani nevedel, aká sladká pravda to bola.

Ako ma postretlo niečo dobré

Bol to celkom pekný deň. Slnko svietilo, vlastne skôr pálilo, žhavilo alebo niečo v tom zmysle, vonku bolo asi milión stupňov a my sme sa piekli v triede. Sedel som v lavici, premáhal som dehydratáciu a horko aby som aspoň vyzeral, že dávam pozor. Bol štvrtok, asi dva týždne do konca školského roka a ja som sa nevedel dočkať, kedy sa to konečne spustí, opona padne a pôjdeme domov. Definitívne na dva mesiace nádherného pokoja. Premýšľal som, ako nikam nepôjdem, budem sedieť doma, meter od ventilátora, a ako sa budem ládovať zmrzlinou a bude mi dobre, pretože všetci ostatní budú chcieť ísť von a bude im od toho tepla zle a budú mať zlú náladu. A ja len na nich zamávam lyžicou so zmrzlinou.
- Vidíte idioti? Je mi dobre!!! – nakričím na nich.
- Kto to tam vzadu spí? – zakričí niekto spod balkóna. Len vstanem z hojdacieho kresla, podídem bližšie k okraju a tam stojí matikárka a rozčuľuje sa, že som opäť na jej hodine zaspal.
- Vstávaj, lebo ťa vyvolám. Ty potrebuješ prebudiť však? HEJ!!! – zaškrípal bosorácky hlas a mňa vytrhlo zo snenia.
- Nooo? – reagoval som, - nie, nepotrebujem nič. – oznámil som a sadol som si tak, aby ma moja póza neuspávala. Chvíľu som sedel a pozorne sledoval, ako sa všetci pachtia s poondiatymi príkladmi tej starej ropuchy, zistil som, že päť ľudí má pri písaní tvár tak blízko zošita, že do tridsiatky budú určite slepí alebo aspoň úplne nesamostatní. Hoci to bude polovica triedy, udivuje ma aj to, že si väčšina z nich (skutočne nie všetci) vie zaviazať šnúrky na topánkach. Pozrel som na hodinky, už malo zvoniť, tak som si vydýchol a začal som relaxovať. To som robil aj dovtedy, ale teraz som relaxoval intenzívnejšie. Zazvonilo.
- Hurá! – vykríklo asi päť ľudí a neberúc ohľad na to, že ropucha stále trónila na rozheganej stoličke a čosi trepala, sa takmer všetci vyrútili na obed. Ropucha vzdychla, zdvihla sa a sunula sa k dverám. Keď vyšla, vyložil som si nohy na lavicu a premýšľal som. Dlho som nevydržal, tak som sa pobral na zdravotnú prechádzku po našej hnilej škole. Vydriapal som sa na druhé poschodie a sadol som si k biológií, lebo tam sa nikdy nikto dobrovoľne nezdržiaval. Opäť som premýšľal, vlastne som sa len tak tváril, snažil som telepatiou znížiť intenzitu slnečného žiarenia, pretože pôvodne nazývaná „červená guľa“, či ako, žiarila tak silno, že bola biela a zažínalo to udierať do hlavy. Sústreďoval som sa teda na toto, ani som si nevšimol, že sa niekto blíži. Až keď bol ten človek odo mňa asi päť metrov a ja som ho periférne svojím úbohým zrakom zbadal, všimol som si, že je to ženská. A keď som hlavu mierne pootočil tak, aby som ju videl cez sklo okuliarov, zistil som, že je to Zuza. Pozrel som na ňu, spomenul som si na incident s mobilom, a tak som sa na ňu zoširoka uškrnul. Hodila po mne na sekundu okom, potom zrak odvrátila, no keď si všimla, že sa uškŕňam, zasa sa na mňa pozrela. Spomenula si aj ona a úsmev mi opätovala. A keď prechádzala okolo mňa, zastavila sa a spýtala sa:
- Prečo tu sedíš? – tupo som sa na ňu hľadel.
- Máš tu réservé? – spýtal som sa a stále som hľadel neskutočne hlúpo. Chvíľu stála, asi hľadala slová, a medzitým som si všimol, že sme jej dosť krivdili, keď sme jej toľké roky hľadeli len do výstrihu, ale že má aj dobré nohy, a to už som sa v duchu začal obviňovať z najrôznejších zverstiev, hoci to bol iba postreh. Pozorne som hľadel odspodu nahor na jej nohy. Skúmavo sa pohľadom šplhal od kolien na stehná a musel som vyzerať neskutočne inteligentne, pretože pokiaľ sa dobre pamätám, zabudol som zavrieť ústa. Na nevhodnosť mojich činov ma upozornil známy pocit – hormóny pracovali, začali sa mi dvíhať nohavice a vtom som prestal. Medzitým však už ona pozorne hľadela na to, ako som „vyslintal” jazero.
- Kam... čo robíš? Ak sa smiem spýtať. – opýtala sa a ja som sa divil, že sa so mnou vôbec baví. Stále omámený novým zistením som splodil tú najdebilnejšiu vetu, akú som mohol:
- Ja len... tvoje nohy. Vieš, nikdy som si nevšimol, aké sú... – a vtom som si uvedomil, - eh, vieš, ja. Myslel som, že nosíš väčšie topánky. Máš také malé nožičky. – oznámil som jej a usmial som sa.
- A preto mi slintáš do ponožiek? – spýtala sa kriticky a starostlivo sa zamračila (ak sa to vôbec dá).
- Áno. – odpovedal som zasnene, - čo? Vlastne nie, ale tie nohy, vieš... – koktal som. Pozrel som na ňu (tentoraz do tváre) a usmial som sa. Teraz už nie tak debilne ako predtým, myslím, že celkom sympaticky. A usmiala sa aj ona. Každopádne, celá moja konverzácia bola založená na úsmevoch viac-menej divných.
- Áno, mám tu réservé. – odvetila na otázku, ktorá už bola dávno „po záruke”, - Ahoj. – povedala a ja som sa skoro rozpustil. Nie od tepla vonku, ale od lásky, nadržanosti a neviem čoho ešte. No, a tak som tam chodil každý deň a zaberal som jej miesto a ona sa vždy zastavila a ako keby mi chcela spraviť radosť, vždy mala oblečené niečo, v čom ju išiel každý zožrať. A asi po týždni si prisadla a dali sme sa do reči. Nie o jej nohách. Do celkom príjemnej konverzácie. Stále som mal pocit, že si ku mne sadala len z nejakého stupídneho dôvodu, že mi za chvíľu tresne niečo o hlavu a posťažuje sa na všetkých blbcov zo školy, čo na ňu stále čumia a tak, ale dni plynuli, stále ma netresla, a tak som bol zo dňa na deň kľudnejší. Celá táto „fraška” mala dosť slušný spád, a tak sa už naše posedy zmenili z komunikačných na fyzické, ak to tak smiem nazvať. Jednoducho sme tam sedeli a navzájom sme si kontrolovali mandle, ak viete, čo tým myslím. Celé ma to v podstate nebavilo, ale ona mi strašne chutila. Mala v ústach úžasnú horko-sladkú chuť, neviem to prirovnať k ničomu, chutila krásne. Prešlo pár dní, prázdniny boli na spadnutie, no a prišiel čas na nejakú nevinnú oslavu konca roku. Dohodli sme sa teda s Kamilom, Emilom a Krumpľom, ktorý financoval všetky naše „oblievačky“, na termíne. Mama s otcom boli zrovna na nejakom stretnutí, myslím, že to bol klub milovníkov country alebo podobná akcia (véééľmi tvrdá party). To nám prišlo vhod a tak som privolil, aby sa to uskutočnilo u nás, keďže sme celý rok prežili bez ujmy na zdraví, tak už je jedno, čo s nami bude. „Krumpľa“ nakúpil toľko alkoholu, že by sa s tým dalo surovo ožrať stádo bizónov. Každý si pozval úplne koho chcel, takže som bol skutočne šokovaný zjavmi, ktoré ma prekvapovali v každom zákutí bytu. No a ja som pozval svoju Zuzku, s ktorou som mal svoje plány a ako som sa neskôr dozvedel, ona s tým rátala tiež. Napriek tomu všetkému nič nešlo tak ako malo.

Ako sa všetko otočilo o tristopäťdesiatdeväť stupňov

Piatok večer, všetka mládež rozlezená do všetkých šenkov, kde bolo dostať chľast aj desaťročnému decku, len na našej ulici to „vrelo”. Večierok bol v plnom prúde, keď niekto zazvonil. Prišiel som k dverám. Stála tam Zuzka, oblečená veľmi „letne“, by som povedal, to je ten správny výraz. Pobozkal som ju a sadli sme si na gauč. Všade okolo bolo plno ľudí, ktorí sa pomaly premieňali v bezvládne telá, plné alkoholu. Začali sme skoro, aby sa všetci úbožiaci stihli ešte aj z bytu vypratať. Prišiel ku mne Emil, zdrapil ma za tričko a zatiahol ma za roh.
- T’es pas fou? – spýtal som sa.
- Čo máš so Zuzou? – spýtal sa a hľadel, ako keby som ho strašne kopol do nohy.
- No, ja vlastne ani neviem. Len sedávame na tom istom mieste naraz a vieš, čo budeš len sedieť, tak sa trochu... – vysvetľoval som a uškŕňal som sa.
- Drž zobák, dobre? Buď ticho. Stačí. – povedal, vzdychol a napil sa z fľaše vodky, - Fuj! Brr. – a odkráčal. Vrátil som sa ku gauču. Už tam sedelo nejaké indivíduum, tak som ho vyhodil a sadol som si k Zuzke. Chvíľu sme sedeli a intenzívne sme nasávali a potom som jej pokynul, aby šla za mnou. Voviedol som ju do spálne rodičov. Sadli sme si na posteľ a chvíľu sme sedeli.
- Tak? – prerušila ticho.
- Tak. – zopakoval som tónom, ako keby som na jej „tak“ odpovedal veľmi inteligentne. Prisunul som sa k nej bližšie. Pobozkal som ju, chytil som ju za bok a opatrne sme sa položili na veľkú posteľ. Vyzliekol som jej tričko (ak sa ten zdrap oblečenia tak dá nazvať), a potom som jej jednou rukou odopol podprsenku (na čo som bol vyslovene hrdý). Chvíľu sme sa váľali po posteli, bozkávali a popritom sme zo seba strhávali šaty.
Hmm... a je to. pomyslel som si. Myslím, že na prvýkrát som bol dobrý... alebo nie? pozrel som vedľa seba. Ležalo tam krásne dievča a usínalo. Milujem ju vlastne? Spýtal som sa náhle sám seba. – Nie, - odpovedalo tretie ja. A miluje ma vôbec ona? Asi nie. Vzala to ako zábavu, zasvätí šraca, spraví z neho muža, nech má o čom rozmýšľať. Zmocnili sa ma pochybnosti. Až taký silný cit k nej nechovám. Aspoň myslím. Šiel som len zaslepene za jej prsiami. A nohami. A tým úžasným zadkom. Uff. Zaspal som. Prebral som sa na nejaký pohyb. Opatrne som otvoril oči, bola ešte tma. Pozrel som vedľa seba. Zuzka tam nebola. Sedela na kraji postele zababušená do paplóna a hľadela z okna. Sadol som si, chvíľu som na ňu pozeral, a potom som sa k nej prisunul. Keď som jej videl do tváre, zľakol som sa. Plakala.
- Prepáč. Neviem, nechcem ti zle, včera... vieš, nerobila som to z lásky, prepáč. – povedala. Asi ani ja. Pomyslel som si.
- Ja... dobre, ale... hlavne neplač. No tak, prosím. Neplač. – povedal som v rozpakoch. Pozrela na mňa. Hrýzla si peru a očami sa mi ospravedlňovala. Bol som prekvapený, koľko súcitu sa v nej nachádza. Odrazu mi pripadala neskutočne zraniteľná. Celý čas sa tvári nedostupne a bezcitne, musí byť únavné v sebe zabíjať citlivosť a nehu. Potom je ťažké otvoriť svoje srdce druhým pre lásku. Tieto myšlienky mi behali hlavou, považoval som ich za hlúpe, ale nevedel som sa ich zbaviť.
- Pôjdem. Pôjdem domov. Prepáč. – povedala a začala si obliekať tričko. Nevedel som, čo mám spraviť, chcel som ju dáko utešiť, ale nezmohol som sa na slovo. Bolela ma hlava a bolo mi veľmi zle, nevedel som sa ani postaviť. Ľahol som si a počúval, ako odchádza. Keď odišla, vyplazil som sa z postele, obliekol sa a tackavo prešiel do obývačky. Stôl bol zaplnený fľašami. Vzal som jednu s vínom, nebolo z nej ani odpité, bola úplne plná. Začal som hltať červenú tekutinu a tá mi kĺzala hrdlom do tela, kde okamžite pôsobila na nezotavený organizmus doslova zničujúco. Tu som sedel uprostred neporiadku. Dopil som fľašu. Zazvonil telefón. Absolvoval som hovor s mamou a potom som sa musel presunúť na záchod, kvôli štrajku, ktorý vyhlásil môj žalúdok. Svetlo na záchode vydávalo zvláštnu žiaru, lúče ku mne prichádzali a rozplývali sa v hmle a odrazu som stál vonku na ihrisku. Hrala sa tam kopa detí, no vtom ktosi skríkol a deti sa rozutekali. Obzrel som sa a tam sa hnal obrovský modrý pes rovno na mňa. Chcel som utiecť, ale mal som nohy prilepené k zemi obrovským množstvom lepiacej pásky. Vypliešťal som oči striedavo na pásku a na psa. Už-už bol pri mne, skočil a tak som sa prikrčil, aby ma nezožral, preletel cezo mňa a zmizol. Aj páska zmizla, úplne bola preč. Rozbehol som sa do baraku. Odrazu som stál pred dverami bytu a snažil som sa dostať dovnútra. Búchal som na dvere, nikto mi neotváral a ja som stále búchal, trieskal...
Sedel som na zemi, hlavu som mal opretú o ľavé plece, ktoré spočívalo na záchodovej doske a ľavú ruku som máčal v záchodovej mise. Vstal som a pomaly som šiel k dverám bytu. Niekto klopal, vlastne trieskal. Otvoril som a hoci som nemal okuliare, hneď som vedel, kto to je. Žiarivé červené vlasy, ktoré väznili slnko, olivovo zelené, skúmavé oči a krásne pery. Chvíľu som len stál a tupo som hľadel, no potom som sa zmohol na presne toľko slov, ktoré mi bolesť hlavy a žalúdka dovolili vytvoriť.
- Mám pocit, že som ťa už videl... – usmial som sa. Úsmev mi opätovala, spamätal som sa, pokynul jej, aby vošla a zavreli sa za nami dvere...

Epilóg alebo čo...

Plne som si uvedomoval, že je to vlastne strašné svinstvo, ale radosť z toho, že je niekto so mnou v tejto chvíli bola silnejšia. Zmiešané pocity sa vo mne bili doslova v priamom prenose, pretože chvíľu mi zvieralo hrdlo (to svedomie uštedrilo hormónom pravý hák), hneď som sa však zasa naplno vložil do zoznamovania sa s Oľginým jazykom. Aké ale bolo moje prekvapenie, keď mi došlo, ako chutí. Áno, bola to opäť tá krásna horko--sladká chuť, pre ktorú by som vraždil. Z premýšľania o tom, či tak chutia všetky ženy, a či by sa z toho dala spraviť tyčinka alebo cukrík ma vytrhlo svedomie. Opäť zaúradovalo (muselo hormóny nakopať do rozkroku, pretože reakcia bola ničivá) a hoci sa mi vtedy zatmelo pred očami, a po chrbte mi prebehli zimomriavky, presne viem, ako som sa cítil.
- Počkaj, mala by si asi niečo vedieť, - mrmlal som cez jej jazyk. Vyzerala, že nemieni prestať, ale napokon ju zvedavosť premohla. Chvíľu, hľadajúc odvahu (ktorá si niekam odskočila, takže to muselo ísť aj bez nej), som na ňu hľadel ako hladné šteňa.
- No? – spýtala sa netrpezlivo a trocha vystrašene. Veľmi sa mi nechcelo začať hovoriť, ale nakoniec som sa odhodlal. Nepamätám sa, ako to presne prebiehalo, len viem, že v tej časti príbehu o poslednej noci sa zodvihla a chcela odísť. Nevediac, čo spraviť, som bezmocne pozoroval, ako odchádza ďalšie skvelé dievča. Sekundy sa tiahli pomalšie a pomalšie, ale mňa hrýzla skutočnosť, že času je málo. Chcelo sa mi ju opäť objať, hovoriť s ňou, pobozkať ju... vstal som a vyletel za ňou. Otvoril som dvere a rútiac sa dole schodiskom, som ju, na moje prekvapenie, zočil, ako ide hore. Späť. Za mnou. Spomalil som a zostupoval k nej. Stretli sme sa pred bytom nášho domáceho. Podišla ku mne a vrazila mi a utiekla. Nie facku. Vrazila mi päsťou a niečo mi hovorí, že v nej zvierala kľúče, ktoré neposedne vytŕčali pomedzi jej prsty. Z dverí vyšiel domáci, zachichotal sa a zasa zaliezol. Pobral som sa teda s roztrhnutým obočím naspäť. Odrazu, neviem, kde sa to vo mne vzalo, ma premkol neskutočne ľahký pocit. Zdalo sa mi, že teraz je všetko vyrovnané, áno, nikto už nikomu nič nedlhuje. Cítil som sa krásne, vzal som handru, namočil ju do studenej vody a priložil si ju na tvár. Ľahol som si na zem a nemyslel na nič. Trocha ma štípalo to obočie, ale bolo mi krásne, na tvári mi ihral úsmev a nerozhádzal ma ani americký východ slnka (fuj), ktorý sa votrel do okien spolu s novým dňom. Jedna vec mi však behala po rozume: Aj tak si musím zohnať ženskú. (svedomie ma koplo tak som namietol) No nie, s nimi je to také lepšie, už len pre tú horko-sladkú chuť v ústach...
(koniec)